Minerva si posvítí na cukrovku
15. Minerva – poradna zdraví a esoteriky se uskuteční 10. – 11. září od 10 do 18 hodin v Michnově paláci na Malé Straně (Újezd 450/40, Praha 1, součást Tyršova domu).
Tato akce se zde bude konat již po patnácté a jako vždy se na ní návštěvníci budou moci setkat s předními českými i zahraničními odborníky na alternativní medicínu, astrologii, věštecká umění a další obory. Novinkou bude navíc zvláštní výstava věnovaná léčbě cukrovky.
Všechny letošní Minervy mají oddělenou část, která je věnována určité skupině lidí. Ta nejbližší, zářijová, si přitom dává za cíl oslovit především nemocné diabetem prvního i druhého typu. Ti zde budou moci konzultovat své problémy s odborníky na klasickou i alternativní medicínu, nakoupit výživové doplňky, přírodní preparáty a pomůcky, které mohou zlepšit stav vlastní nemoci či potíží, které cukrovku nejčastěji doprovázejí, odbornou literaturu apod.
Kromě toho si organizátoři připravili i řadu dalších novinek. Poprvé zde například budou manželé Štěpánkovi, odborníci na irisdiagnostiku, neboli diagnózu z oční duhovky. Z tohoto nepatrného kousku těla lze totiž stanovit velice přesný obraz zdravotního stavu pacienta, včetně skrytých dispozic a dosud neprojevených potíží. Dále objevíte tzv. energetické duchovní esence.
Vyhlášenou ruskou léčitelskou školu zde bude tentokrát zastupovat Olga Kalinová. Tato žena v sobě objevila léčitelské schopnosti poté, co na dva týdny upadla do stavu podobného kómatu. Dnes se věnuje nejen energetickému léčení a chiromasáži, ale i předpovídání budoucnosti a bílé magii. Velkých úspěchů dosahuje zejména při léčení bolestí hlavy různého původu, problémů způsobených stresem a gynekologických problémů u žen v přechodu. Pavel Veselý
Něco z labužníkových poznámek
Královské menu po plzeňsku
Psal se rok 1295, když na soutoku řek Mže a Radbúzy vyrostlo nové město Plzeň, ze kterého již Václav II. Vytvořil centrum královské moci. Možná právě od té doby se traduje dobrá pověst vyhlášené plzeňské kuchyně.
Plzeňská kuřecí stehna se selskými brambory
4 kuřecí stehna
0,5 l piva
100 g slaniny
divoké koření
vývar
sádlo
sůl
česnek
Selské brambory
350 g vařených brambor ve slupce
150 g slaniny
1 cibule
sekaná petrželka
mletý pepř
sůl
V pekáčku na sádle orestujte nakrájenou slaninu, přidejte stehna, prudce opečte a podlijte pivem. Přisypte koření, osolte a za stálého podlévání pečte doměkka.
Selské brambory
Slaninu nakrájejte na kostky a vypečte. Přidejte nakrájenou cibuli a oloupané celé brambory. Osmahněte, prohřejte, osolte, opepřete a posypte petrželkou.
Plzeňské vepřové
500 g vepřové plece
1 cibule
60 g sádla
80 g chleba
2 dl černého piva
0,5 l vývaru z masoxu
sůl
kmín
pepř
Nakrájejte cibuli a osmahněte ji dorůžova. Přiložte na kousky nakrájené maso, poduste, osolte. Přidejte mletý kmín, podlijte vývarerm a duste doměkka. Podle potřeby podlévejte vředlou vodou.
Dušené maso poté vyjměte, přidejte do šťávy chléb máčený v pivu. Společně provařte a proceďte. Maso vložte zpět, osolte šťávu, opepřete a prohřejte.
Náš tip: Podávejte s bramborem nebo bramborovým knedlíkem.
Plzeňská růže
4 plátky vepřové kýty
1 střední cibule
1 pórek
1 mrkev
1 vejce
100 g uzeného bůčku
2 uzenky (nebo kabanos)
olej
sůl
pepř
Na oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte kostičky nakrájeného bůčku, kolečka pórku i mrkve a krátce osmažte. Do směsi poté zamíchejte vajíčko a nechte srazit. Vepřové plátky naklepejte, osolte, opepřete. Doprostřed umístěte kopeček připravené náplně. Postavte polovinu uzenek řeznou plochou na směs, její horní strana je nakrojená na šest dílů. Maso přehněte ze všech stran kolem uzenky a stáhněte nití.
Nakonec plech potřete olejem, narovnejte na něj masové závitky uzenkami nahoru, přikryjte alobalem a pečte doměkka ve středně teplé troubě. Uzenka při pečení jakoby rozkvete.
Náš tip: Podávejte s vařeným bramborem nebo domácími hranolky a nezapomeňte ozdobit zeleninou.
Plzeňský karšouch
500 g mletého masa (vepřového i hovězí)
250 g syrových brambor
3 vejce
2 lžíce mléka
2 lžíce hladké mouky
sůl
česnek
majoránka
Vypracujte těsto ze syrových brambor, masa, vajec, mléka, mouky, česneku, soli a koření. Poté vytvořte malé placičky, které oboustranně smažte v rozpáleném oleji.
Můžete je podávat za tepla, ale chutné jsou i za studena.
Náš tip: Podávejte s pikatním zelným salátem s křenem a majonézovou křenovou omáčkou.
Text: jaj
Ilustrační foto: PP
|